Anmälan

Anmälan

Klicka på rubriken eller aktiviteten för att läsa mer eller anmäla er.
Grön prick = Gott om plats
Gul prick = Mer än hälften bokat
Orange prick = Endast enstaka platser kvar
Röd prick = Fullbokat. Nya anmälningar placeras på reservlista

Månadsmöten
Start Dag & tid Plats Ledare    
Cabaret 5
Start 29/10. Tors 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B.
29/10 Tors 14.00-16.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Inger B Info
Ljuva 60-talet
Start 26/11. Tors 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B.
26/11 Tors 14.00-16.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Inger B Info
Luciakonsert
Start 9/12. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B.
9/12 Ons 14.00-16.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Inger B Info
Aktiviteter
Start Dag & tid Plats Ledare    
Bokcirkel_ kvinnliga Nobelpristagare
Start 31/8. Mån 10.00-12.00 4 ggr.
Ledare Mayvor, Gertrud.
31/8 Mån 10.00-12.00 4 ggr Hälls konditori Olaigatan Mayvor, Gertrud Info 7 anmälda till 8 platser
Stavgång
Start 8/9. Tis 14.00-15.00 3 ggr.
Ledare Eva, Gun Britt.
8/9 Tis 14.00-15.00 3 ggr Eva, Gun Britt Info 11 anmälda till 15 platser
Ingen konst II
Start 16/9. Ons 16.00-19.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Annika.
16/9 Ons 16.00-19.00 1 ggr Svarta Örns lokaler, Köpmangatan 1 Inger B, Annika Info 38 anmälda till 40 platser
Försvaret som försvann
Start 23/9. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Inger G.
23/9 Ons 14.00-16.00 1 ggr Föreningarnas Hus Inger B, Inger G Info 38 anmälda till 30 platser
Örebros framtid
Start 25/9. Fre 09.30-11.00 1 ggr.
Ledare Anders H, Annika.
25/9 Fre 09.30-11.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Anders H, Annika Info 43 anmälda till 47 platser
Drottningen och hennes "pöjk"
Start 28/9. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Gun Britt.
28/9 Mån 14.00-16.00 1 ggr Föreningarnas Hus Inger B, Gun Britt Info 45 anmälda till 30 platser
Lär känna din hembygd
Start 30/9. Ons 10.00-14.00 1 ggr.
Ledare Mayvor, Karin.
30/9 Ons 10.00-14.00 1 ggr Kulturskolan Vasagatan 9 Mayvor, Karin Info 26 anmälda till 45 platser
Möte med en forskare
Start 7/10. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Ulla-Liss, Inger B.
7/10 Ons 14.00-16.00 1 ggr Föreningarnas Hus Ulla-Liss, Inger B Info/Boka 26 anmälda till 30 platser
Järntorget i Örebro
Start 12/10. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Gun Britt.
12/10 Mån 14.00-16.00 1 ggr Föreningarnas Hus Inger B, Gun Britt Info/Boka 25 anmälda till 30 platser
Från forntid till Fröst
Start 14/10. Ons 09.00-11.15 5 ggr.
Ledare Karin, Anders N.
14/10 Ons 09.00-11.15 5 ggr Kulturskolan Vasagatan 9 Karin, Anders N Info/Boka 33 anmälda till 42 platser
Ostarnas spännande värld III
Start 15/10. Tors 15.00-16.30 1 ggr.
Ledare Mayvor, Karin.
15/10 Tors 15.00-16.30 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Mayvor, Karin Info/Boka 40 anmälda till 40 platser
Ostarnas spännande värld I
Start 20/10. Tis 15.00-16.30 1 ggr.
Ledare Mayvor, Karin.
20/10 Tis 15.00-16.30 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Mayvor, Karin Info/Boka 49 anmälda till 40 platser
Snabbussarna
Start 30/10. Fre 10.00-11.00 1 ggr.
Ledare Anders H, Annika.
30/10 Fre 10.00-11.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Anders H, Annika Info/Boka 31 anmälda till 47 platser
Artificiell intelligens
Start 3/11. Tis 10.00-11.30 1 ggr.
Ledare Karin, Kjell.
3/11 Tis 10.00-11.30 1 ggr Pelarsalen, Kulturskolan Karin, Kjell Info/Boka 73 anmälda till 47 platser
Beethoven 250 år- med Wirénkvartetten
Start 6/11. Fre 17.00-19.00 1 ggr.
Ledare Karin, Anders N.
6/11 Fre 17.00-19.00 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Karin, Anders N Info/Boka 52 anmälda till 40 platser
Vegetarisk festbuffé
Start 6/11. Fre 09.00-13.00 1 ggr.
Ledare Karin, Mayvor.
6/11 Fre 09.00-13.00 1 ggr Frälsningsarmén Kungsgatan 24 Karin, Mayvor Info/Boka 13 anmälda till 15 platser
Författarcafé
Start 10/11. Tis 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Gertrud, Mayvor.
10/11 Tis 14.00-16.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Gertrud, Mayvor Info/Boka 96 anmälda till 120 platser
Ostarnas spännande värld II
Start 17/11. Tis 15.00-16.30 1 ggr.
Ledare Karin, Mayvor.
17/11 Tis 15.00-16.30 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Karin, Mayvor Info/Boka 41 anmälda till 40 platser
Den klassiska orkestern
Start 18/11. Ons 08.30-12.30 1 ggr.
Ledare Anders N, Karin.
18/11 Ons 08.30-12.30 1 ggr Pelarsalen på Kulturskolan, Vasagatan 9, Örebro Anders N, Karin Info/Boka 29 anmälda till 25 platser
PUB-kväll i Valvet
Start 18/11. Ons 18.30-22.00 1 ggr.
Ledare Karin, Mayvor.
18/11 Ons 18.30-22.00 1 ggr Köpmangatan 7 Odd Fellow Karin, Mayvor Info/Boka 95 anmälda till 47 platser
Framtidens vård
Start 20/11. Fre 10.00-11.00 1 ggr.
Ledare Anders H, Annika.
20/11 Fre 10.00-11.00 1 ggr Filadelfiakyrkan Anders H, Annika Info/Boka 72 anmälda till 47 platser
Röda viner från olika delar av världen
Start 24/11. Tis 15.00-17.00 1 ggr.
Ledare Karin, Anders W.
24/11 Tis 15.00-17.00 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Karin, Anders W Info/Boka 79 anmälda till 40 platser
Kvinnors musik och dess utveckling
Start 25/11. Ons 09.00-11.15 3 ggr.
Ledare Karin, Anders N.
25/11 Ons 09.00-11.15 3 ggr Pelarsalen, Kulturskolan Karin, Anders N Info/Boka 16 anmälda till 30 platser
Röda viner från olika delar av världen II
Start 30/11. Mån 15.00-17.00 1 ggr.
Ledare Karin, Anders W.
30/11 Mån 15.00-17.00 1 ggr Köpmangatan 1 Svarta Örns lokaler Karin, Anders W Info/Boka 38 anmälda till 40 platser
Vegetariskt julbord
Start 4/12. Fre 09.00-13.00 1 ggr.
Ledare Karin, Mayvor.
4/12 Fre 09.00-13.00 1 ggr Frälsningsarmén Kungsgatan 24 Karin, Mayvor Info/Boka 18 anmälda till 15 platser
Studiebesök
Start Dag & tid Plats Ledare    
Galgbacken
Start 7/9. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Gun Britt.
7/9 Mån 14.00-16.00 1 ggr Adolfsberg kyrka, Glomman 127 Inger B, Gun Britt Info 40 anmälda till 22 platser
Kvarnområdet i Karlslund
Start 7/9. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Ann-Marie.
7/9 Mån 14.00-16.00 1 ggr Karlslunds Herrgård Bengt-Olof, Ann-Marie Info 24 anmälda till 22 platser
Historisk vandring
Start 9/9. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Anna-Karin, Sofia.
9/9 Ons 14.00-16.00 1 ggr Hemtlänstens hus, Älvtomtagatan 34 Anna-Karin, Sofia Info 29 anmälda till 28 platser
HISTORISK VANDRING I WADKÖPING
Start 10/9. Tors 14.00 1 ggr.
Ledare Inger G, Mayvor.
10/9 Tors 14.00 1 ggr Kungstorget Wadköping Inger G, Mayvor Info 21 anmälda till 22 platser
Ovolin
Start 16/9. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Ulla-Liss.
16/9 Ons 14.00-16.00 1 ggr Karlslund, Kvarnfallsvägen 8 Bengt-Olof, Ulla-Liss Info 13 anmälda till 22 platser
Konstvandring i Stadsparken
Start 17/9. Tors 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Gun Britt, Bengt.
17/9 Tors 14.00-16.00 1 ggr Stadsparken, Floragatan 1 Gun Britt, Bengt Info 67 anmälda till 22 platser
Historisk vandring 2
Start 22/9. Tis 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Hans & Inger G.
22/9 Tis 14.00-16.00 1 ggr Hemtjänstens hus, Älvtomtagatan 34 Hans & Inger G Info 17 anmälda till 28 platser
Historisk vandring Norr
Start 24/9. Tors 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Anna-Karin, Sofia.
24/9 Tors 14.00-16.00 1 ggr Kyrktrappan, OP-kyrkan Anna-Karin, Sofia Info 13 anmälda till 28 platser
Kulturreservatet Karlslund
Start 25/9. Fre 10.00-12.00 1 ggr.
Ledare Anders W, Annica.
25/9 Fre 10.00-12.00 1 ggr Karlslund Anders W, Annica Info 52 anmälda till 25 platser
Solsystemsmodellen
Start 30/9. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Bengt.
30/9 Ons 14.00-16.00 1 ggr Olof Palmes torg Bengt-Olof, Bengt Info 35 anmälda till 18 platser
Elgerigården 1
Start 12/10. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Sofia.
12/10 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Sofia Info/Boka 10 anmälda till 10 platser
Konstvandring i Stadsparken II
Start 13/10. Tis 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger B, Gun Britt.
13/10 Tis 14.00-16.00 1 ggr Stadsparken, Floragatan 1 Inger B, Gun Britt Info/Boka 31 anmälda till 23 platser
Centralpalatset
Start 14/10. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Sofia, Bengt-Olof.
14/10 Ons 14.00-16.00 1 ggr Bio Roxy, Olaigatan 19 Sofia, Bengt-Olof Info/Boka 32 anmälda till 32 platser
Elgerigården 2
Start 19/10. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger G.
19/10 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Inger G Info/Boka 10 anmälda till 10 platser
Elgerigården 3
Start 26/10. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Birgitta.
26/10 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Birgitta Info/Boka 18 anmälda till 10 platser
Elgerigården 4
Start 9/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Birgitta.
9/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Birgitta Info/Boka 10 anmälda till 10 platser
Kyrkans hus
Start 9/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Gun Britt.
9/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Storgatan 27 Bengt-Olof, Gun Britt Info/Boka 24 anmälda till 22 platser
Elgerigården 5
Start 16/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Anna-Karin.
16/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Anna-Karin Info/Boka 10 anmälda till 10 platser
Kost och motion
Start 16/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Inger G, Anna-Karin.
16/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Gymnastik- och Idrottshuset, Örebro Universitet Inger G, Anna-Karin Info/Boka 54 anmälda till 22 platser
myOffice
Start 16/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt, Bengt-Olof.
16/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Stenbackevägen 6 Bengt, Bengt-Olof Info/Boka 15 anmälda till 22 platser
Arkivcentrum 1
Start 18/11. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Bengt.
18/11 Ons 14.00-16.00 1 ggr Nastagatan 11 Bengt-Olof, Bengt Info/Boka 36 anmälda till 11 platser
Elgerigården 6
Start 23/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Ulla-Liss.
23/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Ågatan 2 Ulla-Liss Info/Boka 10 anmälda till 10 platser
Arkivcentrum 2
Start 25/11. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt-Olof, Bengt.
25/11 Ons 14.00-16.00 1 ggr Nastagatan 11 Bengt-Olof, Bengt Info/Boka 10 anmälda till 11 platser
Korskyrkan
Start 25/11. Ons 10.00-12.00 1 ggr.
Ledare Gun Britt, Ulla-Liss.
25/11 Ons 10.00-12.00 1 ggr Adolf Möners plan 2 Gun Britt, Ulla-Liss Info/Boka 5 anmälda till 22 platser
Nu tändas tusen juleljus
Start 25/11. Ons 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Anna-Karin, Sofia.
25/11 Ons 14.00-16.00 1 ggr Nikolaikyrkan Anna-Karin, Sofia Info/Boka 94 anmälda till 45 platser
ÖLIS
Start 30/11. Mån 14.00-16.00 1 ggr.
Ledare Bengt, Bengt-Olof.
30/11 Mån 14.00-16.00 1 ggr Järntorgsgatan 3 Bengt, Bengt-Olof Info/Boka 17 anmälda till 22 platser
Halvdagsresor
Start Dag & tid Plats Ledare    
Trystorps slott med julmarknad
Start 5/12. Lör 13.30-19.00 1 ggr.
Ledare Karin, Mayvor.
5/12 Lör 13.30-19.00 1 ggr Karin, Mayvor Info/Boka 112 anmälda till 28 platser
Heldagsresor
Start Dag & tid Plats Ledare    
Vandring Oset
Start 17/9. Tors 08.30-14.30 1 ggr.
Ledare Anders W, Annica.
17/9 Tors 08.30-14.30 1 ggr Naturens hus Anders W, Annica Info 6 anmälda till 25 platser
Vandring Munkatorp
Start 23/9. Ons 08.30-14.30 1 ggr.
Ledare Anders W, Annica.
23/9 Ons 08.30-14.30 1 ggr Venastugan Anders W, Annica Info 9 anmälda till 25 platser
Adventsgudstjänst
Start 29/11. Sön 09.30-15.30 1 ggr.
Ledare Hans, Pelle.
29/11 Sön 09.30-15.30 1 ggr Hans, Pelle Info/Boka 43 anmälda till 48 platser